
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX4196ESA+ Instrument Amplifier, Precision, 1 Amplifier, 100 µV, 0.06 V/µs, 340 kHz
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX4196ESA+ Instrument Amplifier, Precision, 1 Amplifier, 100 µV, 0.06 V/µs, 340 kHz
Product details
| Amplifier Case Style | NSOIC |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Supply Voltage Range | ± 1.35V to ± 3.75V, 2.7V to 7.5V |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Amplifiers | 1 Amplifier |
| CMRR | 115dB |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Slew Rate | 0.06V/µs |
| Input Offset Voltage | 100µV |
| Packaging | Each |
| Bandwidth | 340kHz |
| Amplifier Output | Rail to Rail |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX4196ESA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX4196ESA+ Instrument Amplifier, Precision, 1 Amplifier, 100 µV, 0.06 V/µs, 340 kHz
Product details
| Amplifier Case Style | NSOIC |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Supply Voltage Range | ± 1.35V to ± 3.75V, 2.7V to 7.5V |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Amplifiers | 1 Amplifier |
| CMRR | 115dB |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Slew Rate | 0.06V/µs |
| Input Offset Voltage | 100µV |
| Packaging | Each |
| Bandwidth | 340kHz |
| Amplifier Output | Rail to Rail |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX4196ESA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Amplifier Case Style | NSOIC |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Supply Voltage Range | ± 1.35V to ± 3.75V, 2.7V to 7.5V |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Amplifiers | 1 Amplifier |
| CMRR | 115dB |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Slew Rate | 0.06V/µs |
| Input Offset Voltage | 100µV |
| Packaging | Each |
| Bandwidth | 340kHz |
| Amplifier Output | Rail to Rail |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX4196ESA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











