
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX5035AASA+ Buck (Step Down) Switching Regulator, Fixed, 7.5V-76Vin, 3.3V/1A out, 125 kHz, NSOIC-8
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX5035AASA+ Buck (Step Down) Switching Regulator, Fixed, 7.5V-76Vin, 3.3V/1A out, 125 kHz, NSOIC-8
Product details
| Input Voltage Max | 76V |
| Output Current | 1A |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Input Voltage Min | 7.5V |
| Product Range | - |
| Topology | Buck (Step Down) |
| Automotive Qualification Standard | - |
| DC / DC Converter IC Case | NSOIC |
| Switching Frequency | 125kHz |
| Packaging | Each |
| Output Voltage Nom. | 3.3V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX5035AASA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX5035AASA+ Buck (Step Down) Switching Regulator, Fixed, 7.5V-76Vin, 3.3V/1A out, 125 kHz, NSOIC-8
Product details
| Input Voltage Max | 76V |
| Output Current | 1A |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Input Voltage Min | 7.5V |
| Product Range | - |
| Topology | Buck (Step Down) |
| Automotive Qualification Standard | - |
| DC / DC Converter IC Case | NSOIC |
| Switching Frequency | 125kHz |
| Packaging | Each |
| Output Voltage Nom. | 3.3V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX5035AASA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Input Voltage Max | 76V |
| Output Current | 1A |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Input Voltage Min | 7.5V |
| Product Range | - |
| Topology | Buck (Step Down) |
| Automotive Qualification Standard | - |
| DC / DC Converter IC Case | NSOIC |
| Switching Frequency | 125kHz |
| Packaging | Each |
| Output Voltage Nom. | 3.3V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX5035AASA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











