
Maxim Integrated Products MAX7328AWE+ I/O Expander 100 kHz I2C 2.5 V 5.5 Wsoic
Product details
| Chip Configuration | - |
| Bus Frequency | 100kHz |
| IC Interface Type | I2C |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Interface Case Style | WSOIC |
| No. of Pins | 16Pins |
| No. of I/O's | 8I/O's |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX7328AWE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Maxim Integrated Products MAX7328AWE+ I/O Expander 100 kHz I2C 2.5 V 5.5 Wsoic
Product details
| Chip Configuration | - |
| Bus Frequency | 100kHz |
| IC Interface Type | I2C |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Interface Case Style | WSOIC |
| No. of Pins | 16Pins |
| No. of I/O's | 8I/O's |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX7328AWE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Chip Configuration | - |
| Bus Frequency | 100kHz |
| IC Interface Type | I2C |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Interface Case Style | WSOIC |
| No. of Pins | 16Pins |
| No. of I/O's | 8I/O's |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX7328AWE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












