MEAN WELL NPB-360-48AD1 Battery Charger, Anderson Connector, Desktop, Lead Acid, Li-Ion, 264V in, 57.6 V Out
HomeStore
  • 90~264VAC universal AC input, built-in PFC, single output
  • Charger for compatible with lead-acid and li-ion batteries
  • Wide adjustable output range, 2 or 3 stage selectable by DIP S.W
  • No load power consumption is 0.15W(AC S.W off), Anderson equivalent output connector
  • Wide operating temperature range from -30â�� to +70â��, 3 years warranty
  • Short circuit / overvoltage /overtemperature / battery reverse polarity protection
  • Comply with UL/EN62368-1 and EN60335-1/2-29 dual certification
  • 360W output power, 57.6V output voltage, 6A output current
  • Dimension is 96mm width x 49mm height x 180mm depth
Product details
Supply Voltage: 264VAC
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number NPB-360-48AD1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Supply Voltage: 264VAC
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number NPB-360-48AD1
Description
Supply Voltage: 264VAC
Part Number NPB-360-48AD1
MEAN WELL NPB-360-48AD1 Battery Charger, Anderson Connector, Desktop, Lead Acid, Li-Ion, 264V in, 57.6 V Out | Tanotis