MEAN WELL RQB150W12-110S54 Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, Industrial & Railway, Quarter Brick, 12:1, 150 W
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Power Supply Applications
ITE, Industrial & Railway
Input Ratio
12:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
2.778A
Open menu
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
3kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
12.7mm
Input Voltage DC Min
14V
Product Range
RQB150W12 Series
Find similar products
DC / DC Converter Type
Quarter Brick
Output Power Max
150W
Output Voltage - Output 1
54V
Open menu
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
110V
Width
36.8mm
Depth
57.9mm
Input Voltage DC Max
160V
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number RQB150W12-110S54
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE, Industrial & Railway
Input Ratio
12:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
2.778A
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
3kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
12.7mm
Input Voltage DC Min
14V
Product Range
RQB150W12 Series
DC / DC Converter Type
Quarter Brick
Output Power Max
150W
Output Voltage - Output 1
54V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
110V
Width
36.8mm
Depth
57.9mm
Input Voltage DC Max
160V
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number RQB150W12-110S54
2.778A
3kV
12.7mm
14V
150W
54V
110V
36.8mm
57.9mm
160V
Part Number RQB150W12-110S54
MEAN WELL RQB150W12-110S54 Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, Industrial & Railway, Quarter Brick, 12:1, 150 W | Tanotis