Mean Well RSD-60H-12 DC/DC Converter 1 Output 60 W 12 V 2.5 A
HomeStore
This is a DC/DC Converter, 1 Output, 60 W, 12 V, 2.5 A product from MEAN WELL with the model number RSD-60H-12
Product details
No. of Outputs 1 Output
Output Power Max 60W
Output Voltage - Output 1 12V
Output Current - Output 1 2.5A
Output Voltage - Output 2 -
Output Current - Output 2 -
Output Voltage - Output 3 -
Output Current - Output 3 -
Product Range RSD-60 Series
Input Voltage DC Min 40V
Input Voltage DC Max 110V
DC / DC Converter Mounting Panel
DC / DC Converter Output Type Fixed
Approvals & Standards EN
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number RSD-60H-12
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
No. of Outputs 1 Output
Output Power Max 60W
Output Voltage - Output 1 12V
Output Current - Output 1 2.5A
Output Voltage - Output 2 -
Output Current - Output 2 -
Output Voltage - Output 3 -
Output Current - Output 3 -
Product Range RSD-60 Series
Input Voltage DC Min 40V
Input Voltage DC Max 110V
Approvals & Standards EN
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number RSD-60H-12
Description
Output Power Max 60W
Output Voltage - Output 1 12V
Output Current - Output 1 2.5A
Input Voltage DC Min 40V
Input Voltage DC Max 110V
Part Number RSD-60H-12
Mean Well RSD-60H-12 DC/DC Converter 1 Output 60 W 12 V 2.5 A | Tanotis