
Meike FF-Prime Cine 105mm T2.1 Lens (L Mount, Feet/Meters)
Meike FF-Prime Cine 105mm T2.1 Overview
Shoot full-frame cine footage with high-resolution images and natural bokeh with shallow depth of field on cameras with an LÂ mount with the FF-Prime Cine 105mm T2.1 Lens from Meike. Part of a series of full-frame lenses featuring a 45mm image circle and compact for a full-frame lens with a T2.1 aperture, this lens can be used wide open without making it impossible for your focus puller to keep your subject in focus.
The cine industry-standard 0.8 MOD focus and iris gears make it easy to use this lens with follow focus units or lens motors, and an 11-bladed aperture helps provide natural-looking out-of-focus highlights with a natural-looking bokeh. Focus Scale markings are provided in both feet and meters, and a focus rotation of 330° allows for precision manual focus adjustment.
In the Box
- Meike FF-Prime Cine 105mm T2.1 Lens (LÂ Mount, Feet/Meters)
- Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
- Lens Support Foot
- Lens Support Screw Set
- Allen Wrench
Meike FF-Prime Cine 105mm T2.1 Specs
| Focal Length | 105mm |
| Lens Mount | Leica L |
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Image Circle | 45.0Â mm |
| Maximum Aperture | T2.1 |
| Minimum Aperture | T22 |
| Diagonal Angle of View | Full Frame: 23.6° APS-C (1.5x): 15.6° |
| Horizontal Angle of View | Full Frame: 19.7° APS-C (1.5x): 13° |
| Minimum Focus Distance | From Unspecified Point in Lens: 39.4" / 100Â cm |
| Optical Design | 11 Elements in 7 Groups |
| Diaphragm Blades | 11 |
| Gear MOD & Pitch | Focus: 0.8 MOD / 32 Pitch Iris: 0.8 MOD / 32 Pitch |
| Front Diameter | 85Â mm |
| Filter Thread | 82 mm |
| Focus Scales | Metric, Imperial |
| Focus Rotation | 330° |
| Image Stabilization | No |
| Lens Support | Lens Support Foot |
| Length | 5.3" / 134.4Â mm |
| Package Weight | 2.835 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.4 x 5 x 4.9" |
Meike FF-Prime Cine 105mm T2.1 Reviews
All product and company names are trademarksâą or registeredÂź trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Original: $1,350.91
-70%$1,350.91
$405.27More Images





Meike FF-Prime Cine 105mm T2.1 Lens (L Mount, Feet/Meters)
Meike FF-Prime Cine 105mm T2.1 Overview
Shoot full-frame cine footage with high-resolution images and natural bokeh with shallow depth of field on cameras with an LÂ mount with the FF-Prime Cine 105mm T2.1 Lens from Meike. Part of a series of full-frame lenses featuring a 45mm image circle and compact for a full-frame lens with a T2.1 aperture, this lens can be used wide open without making it impossible for your focus puller to keep your subject in focus.
The cine industry-standard 0.8 MOD focus and iris gears make it easy to use this lens with follow focus units or lens motors, and an 11-bladed aperture helps provide natural-looking out-of-focus highlights with a natural-looking bokeh. Focus Scale markings are provided in both feet and meters, and a focus rotation of 330° allows for precision manual focus adjustment.
In the Box
- Meike FF-Prime Cine 105mm T2.1 Lens (LÂ Mount, Feet/Meters)
- Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
- Lens Support Foot
- Lens Support Screw Set
- Allen Wrench
Meike FF-Prime Cine 105mm T2.1 Specs
| Focal Length | 105mm |
| Lens Mount | Leica L |
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Image Circle | 45.0Â mm |
| Maximum Aperture | T2.1 |
| Minimum Aperture | T22 |
| Diagonal Angle of View | Full Frame: 23.6° APS-C (1.5x): 15.6° |
| Horizontal Angle of View | Full Frame: 19.7° APS-C (1.5x): 13° |
| Minimum Focus Distance | From Unspecified Point in Lens: 39.4" / 100Â cm |
| Optical Design | 11 Elements in 7 Groups |
| Diaphragm Blades | 11 |
| Gear MOD & Pitch | Focus: 0.8 MOD / 32 Pitch Iris: 0.8 MOD / 32 Pitch |
| Front Diameter | 85Â mm |
| Filter Thread | 82 mm |
| Focus Scales | Metric, Imperial |
| Focus Rotation | 330° |
| Image Stabilization | No |
| Lens Support | Lens Support Foot |
| Length | 5.3" / 134.4Â mm |
| Package Weight | 2.835 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.4 x 5 x 4.9" |
Meike FF-Prime Cine 105mm T2.1 Reviews
All product and company names are trademarksâą or registeredÂź trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Meike FF-Prime Cine 105mm T2.1 Overview
Shoot full-frame cine footage with high-resolution images and natural bokeh with shallow depth of field on cameras with an LÂ mount with the FF-Prime Cine 105mm T2.1 Lens from Meike. Part of a series of full-frame lenses featuring a 45mm image circle and compact for a full-frame lens with a T2.1 aperture, this lens can be used wide open without making it impossible for your focus puller to keep your subject in focus.
The cine industry-standard 0.8 MOD focus and iris gears make it easy to use this lens with follow focus units or lens motors, and an 11-bladed aperture helps provide natural-looking out-of-focus highlights with a natural-looking bokeh. Focus Scale markings are provided in both feet and meters, and a focus rotation of 330° allows for precision manual focus adjustment.
In the Box
- Meike FF-Prime Cine 105mm T2.1 Lens (LÂ Mount, Feet/Meters)
- Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
- Lens Support Foot
- Lens Support Screw Set
- Allen Wrench
Meike FF-Prime Cine 105mm T2.1 Specs
| Focal Length | 105mm |
| Lens Mount | Leica L |
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Image Circle | 45.0Â mm |
| Maximum Aperture | T2.1 |
| Minimum Aperture | T22 |
| Diagonal Angle of View | Full Frame: 23.6° APS-C (1.5x): 15.6° |
| Horizontal Angle of View | Full Frame: 19.7° APS-C (1.5x): 13° |
| Minimum Focus Distance | From Unspecified Point in Lens: 39.4" / 100Â cm |
| Optical Design | 11 Elements in 7 Groups |
| Diaphragm Blades | 11 |
| Gear MOD & Pitch | Focus: 0.8 MOD / 32 Pitch Iris: 0.8 MOD / 32 Pitch |
| Front Diameter | 85Â mm |
| Filter Thread | 82 mm |
| Focus Scales | Metric, Imperial |
| Focus Rotation | 330° |
| Image Stabilization | No |
| Lens Support | Lens Support Foot |
| Length | 5.3" / 134.4Â mm |
| Package Weight | 2.835 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.4 x 5 x 4.9" |
Meike FF-Prime Cine 105mm T2.1 Reviews
All product and company names are trademarksâą or registeredÂź trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.




















