
Metcal HCT2-200-21 Rework Station HCT2-200 Series 450 °C Max Temperature 200 W 240 V
Product details
| Supply Voltage V AC | 240V |
| Heat Temperature Max | 450°C |
| Output Power | 200W |
| Kit Contents | Metcal Hot Air Pencil, 6Pcs of Straight Nozzles & Workstand with Nozzle Holder |
| Product Range | HCT2-200 Series |
| Plug Type | - |
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | HCT2-200-21 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1,105.91
-70%$1,105.91
$331.77Metcal HCT2-200-21 Rework Station HCT2-200 Series 450 °C Max Temperature 200 W 240 V
Product details
| Supply Voltage V AC | 240V |
| Heat Temperature Max | 450°C |
| Output Power | 200W |
| Kit Contents | Metcal Hot Air Pencil, 6Pcs of Straight Nozzles & Workstand with Nozzle Holder |
| Product Range | HCT2-200 Series |
| Plug Type | - |
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | HCT2-200-21 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Supply Voltage V AC | 240V |
| Heat Temperature Max | 450°C |
| Output Power | 200W |
| Kit Contents | Metcal Hot Air Pencil, 6Pcs of Straight Nozzles & Workstand with Nozzle Holder |
| Product Range | HCT2-200 Series |
| Plug Type | - |
Other details
| Brand | METCAL |
| Part Number | HCT2-200-21 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.






