
MICROCHIP 24LC32A/SN EEPROM, I2C, 32 Kbit, 4K x 8bit, 400 kHz, SOIC, 8 Pins
- Single supply with operation down to 2.5V
- Low-power CMOS technology
- 2-wire serial interface (I²C� compatible)
- Schmitt trigger inputs for noise suppression
- Output slope control to eliminate ground bounce
- 100 and 400kHz Clock compatibility
- Page write time 5ms maximum
- Self-timed erase/write cycle
- 32-byte page write buffer
- Hardware write-protect
- ESD protection >4000V
- More than 1million erase/write cycles
- Data retention >200 years
Applications
Computers & Computer Peripherals, Industrial, Communications & Networking, Consumer Electronics, Automotive
Product details
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Clock Frequency | 400kHz |
| No. of Pins | 8Pins |
| Memory Size | 32Kbit |
| Product Range | 32Kbit Serial I2C EEPROMs |
| Memory Case Style | SOIC |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| IC Interface Type | I2C |
| EEPROM Memory Configuration | 4K x 8bit |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 24LC32A/SN |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MICROCHIP 24LC32A/SN EEPROM, I2C, 32 Kbit, 4K x 8bit, 400 kHz, SOIC, 8 Pins
- Single supply with operation down to 2.5V
- Low-power CMOS technology
- 2-wire serial interface (I²C� compatible)
- Schmitt trigger inputs for noise suppression
- Output slope control to eliminate ground bounce
- 100 and 400kHz Clock compatibility
- Page write time 5ms maximum
- Self-timed erase/write cycle
- 32-byte page write buffer
- Hardware write-protect
- ESD protection >4000V
- More than 1million erase/write cycles
- Data retention >200 years
Applications
Computers & Computer Peripherals, Industrial, Communications & Networking, Consumer Electronics, Automotive
Product details
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Clock Frequency | 400kHz |
| No. of Pins | 8Pins |
| Memory Size | 32Kbit |
| Product Range | 32Kbit Serial I2C EEPROMs |
| Memory Case Style | SOIC |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| IC Interface Type | I2C |
| EEPROM Memory Configuration | 4K x 8bit |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 24LC32A/SN |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Single supply with operation down to 2.5V
- Low-power CMOS technology
- 2-wire serial interface (I²C� compatible)
- Schmitt trigger inputs for noise suppression
- Output slope control to eliminate ground bounce
- 100 and 400kHz Clock compatibility
- Page write time 5ms maximum
- Self-timed erase/write cycle
- 32-byte page write buffer
- Hardware write-protect
- ESD protection >4000V
- More than 1million erase/write cycles
- Data retention >200 years
Applications
Computers & Computer Peripherals, Industrial, Communications & Networking, Consumer Electronics, Automotive
Product details
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Clock Frequency | 400kHz |
| No. of Pins | 8Pins |
| Memory Size | 32Kbit |
| Product Range | 32Kbit Serial I2C EEPROMs |
| Memory Case Style | SOIC |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| IC Interface Type | I2C |
| EEPROM Memory Configuration | 4K x 8bit |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | 24LC32A/SN |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











