- Advanced RISC architecture - 120 powerful instructions, most single clock cycle execution
- High endurance, non-volatile memory segments
- Peripheral features - On-chip analogue comparator
- debugWIRE on-chip debug system
- In-System Programmable via SPI port
- External and internal interrupt sources
- Low power idle, ADC noise reduction and power-down modes
- Enhanced power-on reset circuit
- Programmable brown-out detection circuit
- Internal calibrated oscillator
- Industrial temperature range
Applications
Industrial, Computers & Computer Peripherals
Warnings
Product details
| Product Range: AVR ATtiny Family ATtiny13 Series Microcontrollers |
| Device Core: AVR |
| Operating Frequency Max: 20MHz |
| Program Memory Size: 1KB |
| No. of Pins: 8Pins |
| IC Case / Package: SOIC |
| No. of I/O's: 6I/O's |
| Interfaces: SPI |
| RAM Memory Size: 64Byte |
| ADC Channels: 4Channels |
| ADC Resolution: 10Bit |
| Supply Voltage Min: 2.7V |
| Supply Voltage Max: 5.5V |
| Operating Temperature Min: -40°C |
| Operating Temperature Max: 85°C |
| IC Mounting: Surface Mount |
| MCU Family: AVR ATtiny |
| MCU Series: ATtiny13 |
| Qualification: - |
| MSL: MSL 2 - 1 year |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | ATTINY13-20SU |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- Industrial temperature range
Applications
Warnings
Product details
| Device Core: AVR |
| Program Memory Size: 1KB |
| No. of Pins: 8Pins |
| IC Case / Package: SOIC |
| No. of I/O's: 6I/O's |
| Interfaces: SPI |
| RAM Memory Size: 64Byte |
| ADC Channels: 4Channels |
| ADC Resolution: 10Bit |
| Supply Voltage Min: 2.7V |
| Supply Voltage Max: 5.5V |
| IC Mounting: Surface Mount |
| MCU Family: AVR ATtiny |
| MCU Series: ATtiny13 |
| Qualification: - |
| MSL: MSL 2 - 1 year |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Quantity | Each |
Description
| No. of Pins: 8Pins |
| Supply Voltage Min: 2.7V |
| Supply Voltage Max: 5.5V |