
Microchip MCP9803-M/MS Temperature Sensor IC Digital ± 3% -55 °C 125 Msop 8 Pins
Microchip MCP9803-M/MS Temperature Sensor IC Digital ± 3% -55 °C 125 Msop 8 Pins
Product details
| IC Output Type | Digital |
| Sensing Accuracy Range | ± 3% |
| Sensing Temperature Min | -55°C |
| Sensing Temperature Max | 125°C |
| Sensor Case Style | MSOP |
| No. of Pins | 8Pins |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 2 - 1 year |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP9803-M/MS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Microchip MCP9803-M/MS Temperature Sensor IC Digital ± 3% -55 °C 125 Msop 8 Pins
Product details
| IC Output Type | Digital |
| Sensing Accuracy Range | ± 3% |
| Sensing Temperature Min | -55°C |
| Sensing Temperature Max | 125°C |
| Sensor Case Style | MSOP |
| No. of Pins | 8Pins |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 2 - 1 year |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP9803-M/MS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| IC Output Type | Digital |
| Sensing Accuracy Range | ± 3% |
| Sensing Temperature Min | -55°C |
| Sensing Temperature Max | 125°C |
| Sensor Case Style | MSOP |
| No. of Pins | 8Pins |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 2 - 1 year |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP9803-M/MS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.

