
MICROCHIP MRF89XAM8A-I/RM 868MHz Radio Transceiver Module with Integrated PCB Antenna
Product details
| Transmit Power | - |
| RF Transceiver Applications | Wireless Sensor Networks, Home Automation, Building Automation & Consumer |
| Module Interface | SPI |
| Sensitivity dBm | 107dBm |
| Product Range | - |
| Frequency Max | 870MHz |
| Supply Current | 25mA |
| Supply Voltage Min | 2.1V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Data Rate Max | 40Kbps |
| RF Modulation | FSK, OOK |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MRF89XAM8A-I/RM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $19.64
-70%$19.64
$5.89MICROCHIP MRF89XAM8A-I/RM 868MHz Radio Transceiver Module with Integrated PCB Antenna
Product details
| Transmit Power | - |
| RF Transceiver Applications | Wireless Sensor Networks, Home Automation, Building Automation & Consumer |
| Module Interface | SPI |
| Sensitivity dBm | 107dBm |
| Product Range | - |
| Frequency Max | 870MHz |
| Supply Current | 25mA |
| Supply Voltage Min | 2.1V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Data Rate Max | 40Kbps |
| RF Modulation | FSK, OOK |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MRF89XAM8A-I/RM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Transmit Power | - |
| RF Transceiver Applications | Wireless Sensor Networks, Home Automation, Building Automation & Consumer |
| Module Interface | SPI |
| Sensitivity dBm | 107dBm |
| Product Range | - |
| Frequency Max | 870MHz |
| Supply Current | 25mA |
| Supply Voltage Min | 2.1V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| Data Rate Max | 40Kbps |
| RF Modulation | FSK, OOK |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MRF89XAM8A-I/RM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











