MICROCHIP PIC18F26Q43-I/SP 8 Bit MCU, PIC18 Family PIC18FxxQ43 Series Microcontrollers, PIC18, 64 MHz, 64 KB, 28 Pins, SPDIP
Product details
| Product Range: PIC18 Family PIC18FxxQ43 Series Microcontrollers |
| Device Core: PIC18 |
| Operating Frequency Max: 64MHz |
| Program Memory Size: 64KB |
| No. of Pins: 28Pins |
| IC Case / Package: SPDIP |
| No. of I/O's: 25I/O's |
| Interfaces: I2C, SPI, UART |
| RAM Memory Size: 4KB |
| ADC Channels: 24Channels |
| ADC Resolution: 12Bit |
| Supply Voltage Min: 1.8V |
| Supply Voltage Max: 5.5V |
| Operating Temperature Min: -40°C |
| Operating Temperature Max: 85°C |
| IC Mounting: Through Hole |
| MCU Family: PIC18 |
| MCU Series: PIC18FxxQ43 |
| Qualification: - |
| MSL: MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC18F26Q43-I/SP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Device Core: PIC18 |
| Program Memory Size: 64KB |
| No. of Pins: 28Pins |
| IC Case / Package: SPDIP |
| No. of I/O's: 25I/O's |
| Interfaces: I2C, SPI, UART |
| RAM Memory Size: 4KB |
| ADC Channels: 24Channels |
| ADC Resolution: 12Bit |
| Supply Voltage Min: 1.8V |
| Supply Voltage Max: 5.5V |
| IC Mounting: Through Hole |
| MCU Family: PIC18 |
| MCU Series: PIC18FxxQ43 |
| Qualification: - |
| MSL: MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Quantity | Each |
Description
| No. of Pins: 28Pins |
| Supply Voltage Min: 1.8V |
| Supply Voltage Max: 5.5V |