Microchip PIC18F47K40-I/P PIC18F47K40-I/P 8 Bit MCU XLP PIC18 Family PIC18F K4x Series Microcontrollers 64 MHz 128 KB 40 Pins
- 128Kbytes flash program memory, 4096bytes data SRAM and 1024bytes data EEPROM
- Thirty five I/O pins, four 8bit/three 16bit timers and two comparators
- Thirty five 10bit ADC, one 5bit DAC and one zero cross detect
- Two EUSART, two I2C/SPI, PPS, RS232, RS485 and LIN interfaces
- Operating voltage range from 2.3V to 5.5V
- Operating speed of 0MHz to 64MHz, 62.5ns minimum instruction cycle and auto wake-up on start
- Fail-safe clock monitor, two-speed oscillator start-up & 3 power saving modes (doze, idle, sleep)
- Two capture/compare/PWM (CCP) modules and two 10bit pulse width modulators
- 16MHz internal oscillator, 32KHz low power internal oscillator and auto-baud detect
- Operating temperature range from -40ưC to 85ưC
Embedded Design & Development
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC18F47K40-I/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Embedded Design & Development
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Description