
MICROCHIP TC4420CPA MOSFET Driver Low Side, 4.5V-18V supply, 6A peak out, 2.1 Ohm output, DIP-8
MICROCHIP TC4420CPA MOSFET Driver Low Side, 4.5V-18V supply, 6A peak out, 2.1 Ohm output, DIP-8
- Latch-up protection - Will withstand >1.5A reverse output current
- Logic input will withstand negative swings up to 5V
- High capacitive load drive of 10000pF
- Logic high input of 2.4V to VDD
- 2.5R Low output impedance
- Output voltage swing to within 25mV of ground or VDD
Applications
Power Management, Motor Drive & Control, Signal Processing
Warnings
Product details
| Output Delay | 55ns |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Peak Output Current | 6A |
| Input Delay | 55ns |
| Driver Case Style | DIP |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 18V |
| Driver Configuration | Low Side |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | TC4420CPA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MICROCHIP TC4420CPA MOSFET Driver Low Side, 4.5V-18V supply, 6A peak out, 2.1 Ohm output, DIP-8
- Latch-up protection - Will withstand >1.5A reverse output current
- Logic input will withstand negative swings up to 5V
- High capacitive load drive of 10000pF
- Logic high input of 2.4V to VDD
- 2.5R Low output impedance
- Output voltage swing to within 25mV of ground or VDD
Applications
Power Management, Motor Drive & Control, Signal Processing
Warnings
Product details
| Output Delay | 55ns |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Peak Output Current | 6A |
| Input Delay | 55ns |
| Driver Case Style | DIP |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 18V |
| Driver Configuration | Low Side |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | TC4420CPA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Latch-up protection - Will withstand >1.5A reverse output current
- Logic input will withstand negative swings up to 5V
- High capacitive load drive of 10000pF
- Logic high input of 2.4V to VDD
- 2.5R Low output impedance
- Output voltage swing to within 25mV of ground or VDD
Applications
Power Management, Motor Drive & Control, Signal Processing
Warnings
Product details
| Output Delay | 55ns |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Peak Output Current | 6A |
| Input Delay | 55ns |
| Driver Case Style | DIP |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 18V |
| Driver Configuration | Low Side |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | TC4420CPA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











