
MICROCHIP TC4452VPA Dual MOSFET Driver IC, Low Side, 4.5V-18V Supply, 13A Out, 44ns Delay, DIP-8
MICROCHIP TC4452VPA Dual MOSFET Driver IC, Low Side, 4.5V-18V Supply, 13A Out, 44ns Delay, DIP-8
- Low shoot-through/cross-conduction current in output stage
- Matched fast rise and fall times
- Matched short propagation delays - 44ns Typical
- Latch-up protected - Withstands 1.5A output reverse current
- Input withstands negative inputs up to 5V
- Pin-compatible with the TC4420/TC4429, TC4421/TC4422 and TC4421A/TC4422A MOSFET drivers
Applications
Motor Drive & Control, Power Management
Product details
| Output Delay | 44ns |
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Peak Output Current | 13A |
| Input Delay | 44ns |
| Driver Case Style | DIP |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 18V |
| Driver Configuration | Low Side |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | TC4452VPA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MICROCHIP TC4452VPA Dual MOSFET Driver IC, Low Side, 4.5V-18V Supply, 13A Out, 44ns Delay, DIP-8
- Low shoot-through/cross-conduction current in output stage
- Matched fast rise and fall times
- Matched short propagation delays - 44ns Typical
- Latch-up protected - Withstands 1.5A output reverse current
- Input withstands negative inputs up to 5V
- Pin-compatible with the TC4420/TC4429, TC4421/TC4422 and TC4421A/TC4422A MOSFET drivers
Applications
Motor Drive & Control, Power Management
Product details
| Output Delay | 44ns |
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Peak Output Current | 13A |
| Input Delay | 44ns |
| Driver Case Style | DIP |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 18V |
| Driver Configuration | Low Side |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | TC4452VPA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Low shoot-through/cross-conduction current in output stage
- Matched fast rise and fall times
- Matched short propagation delays - 44ns Typical
- Latch-up protected - Withstands 1.5A output reverse current
- Input withstands negative inputs up to 5V
- Pin-compatible with the TC4420/TC4429, TC4421/TC4422 and TC4421A/TC4422A MOSFET drivers
Applications
Motor Drive & Control, Power Management
Product details
| Output Delay | 44ns |
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Peak Output Current | 13A |
| Input Delay | 44ns |
| Driver Case Style | DIP |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 18V |
| Driver Configuration | Low Side |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | TC4452VPA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











