Micron MT29F8G01ADBFD12-AATF Flash Memory SLC Nand 8 Gbit 8G x 1bit Serial Tbga 24 Pins
HomeStore
  • Single-level cell (SLC) technology, standard and extended SPI-compatible serial bus interface
  • User-selectable internal ECC supported, array performance, read page cache mode
  • Automatic device initialization after power-up
  • Blocks 7:0 for each die are valid when shipped from factory with ECC enabled
  • Software write protection with lock register, hardware write protection to freeze BP bits
  • OTP space is 10 pages per die one-time programmable NAND Flash memory area
  • Quality and reliability, AEC-Q100 compliant, permanent block lock protection
  • 8Gb density, 1bit device width, SLC level
  • 1.8V (1.7-1.95V) operating voltage, SPI interface
  • 24-ball TBGA (6mm x 8mm x 1.2mm) package, automotive operating temperature range from -40 to +105°C
Other details
Brand MICRON
Part Number MT29F8G01ADBFD12-AATF
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Product Page EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Other details
Brand MICRON
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Micron MT29F8G01ADBFD12-AATF Flash Memory SLC Nand 8 Gbit 8G x 1bit Serial Tbga 24 Pins | Tanotis