
Microphone Madness Omnidirectional Lavalier Microphone for Select Shure Systems (Beige)
Microphone Madness MM-PSM Overview
The beige MM-Pro Series Lavalier Microphone from Microphone Madness is an omnidirectional back-electret condenser microphone that is designed to be hidden in hair/costumes or glued on performers' faces in film, theater, and broadcast. It has a frequency response of 20 Hz to 20 kHz and a dynamic range of 93 dB. It is compatible with select Shure systems. This microphone includes a matching windscreen and a matching miniature rotational holding clip.
In the Box
- Microphone Madness Omnidirectional Lavalier Microphone for Select Shure Systems (Beige)
- Windscreen
- Holding Clip
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Microphone Madness MM-PSM Specs
| Form Factor | Lavalier |
| Compatible Transmitters | Shure: (Transmitter Models Unspecified) |
| Sound Field | Mono |
| Capsule | Electret Condenser |
| Polar Pattern | Omnidirectional |
| Pad | None |
| High-Pass Filter | None |
| Frequency Range | Omnidirectional Electret Condenser: 20 Hz to 20 kHz |
| Maximum SPL | Omnidirectional: 150 dB SPL (1% THD) |
| Impedance | Omnidirectional: 3000 Ohms at 1 kHz |
| Sensitivity | Omnidirectional: 4.0 mV at 1 kHz (Open Circuit Voltage) |
| Dynamic Range | Omnidirectional: 93 dB |
| Equivalent Noise Level | Omnidirectional: 32 dB A-Weighted |
| THD | 1% |
| Output Connector | 1 x TA4F/Mini XLR 4-Pin Female |
| Cable Diameter | 0.04" / 1Ā mm |
| Operating Voltage | Not Specified by Manufacturer |
| Color | Beige |
| Weight | 0.05Ā lb / 0.02Ā kg |
| Package Weight | 0.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.8 x 5 x 0.3" |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Original: $340.15
-70%$340.15
$102.04Microphone Madness Omnidirectional Lavalier Microphone for Select Shure Systems (Beige)
Microphone Madness MM-PSM Overview
The beige MM-Pro Series Lavalier Microphone from Microphone Madness is an omnidirectional back-electret condenser microphone that is designed to be hidden in hair/costumes or glued on performers' faces in film, theater, and broadcast. It has a frequency response of 20 Hz to 20 kHz and a dynamic range of 93 dB. It is compatible with select Shure systems. This microphone includes a matching windscreen and a matching miniature rotational holding clip.
In the Box
- Microphone Madness Omnidirectional Lavalier Microphone for Select Shure Systems (Beige)
- Windscreen
- Holding Clip
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Microphone Madness MM-PSM Specs
| Form Factor | Lavalier |
| Compatible Transmitters | Shure: (Transmitter Models Unspecified) |
| Sound Field | Mono |
| Capsule | Electret Condenser |
| Polar Pattern | Omnidirectional |
| Pad | None |
| High-Pass Filter | None |
| Frequency Range | Omnidirectional Electret Condenser: 20 Hz to 20 kHz |
| Maximum SPL | Omnidirectional: 150 dB SPL (1% THD) |
| Impedance | Omnidirectional: 3000 Ohms at 1 kHz |
| Sensitivity | Omnidirectional: 4.0 mV at 1 kHz (Open Circuit Voltage) |
| Dynamic Range | Omnidirectional: 93 dB |
| Equivalent Noise Level | Omnidirectional: 32 dB A-Weighted |
| THD | 1% |
| Output Connector | 1 x TA4F/Mini XLR 4-Pin Female |
| Cable Diameter | 0.04" / 1Ā mm |
| Operating Voltage | Not Specified by Manufacturer |
| Color | Beige |
| Weight | 0.05Ā lb / 0.02Ā kg |
| Package Weight | 0.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.8 x 5 x 0.3" |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Microphone Madness MM-PSM Overview
The beige MM-Pro Series Lavalier Microphone from Microphone Madness is an omnidirectional back-electret condenser microphone that is designed to be hidden in hair/costumes or glued on performers' faces in film, theater, and broadcast. It has a frequency response of 20 Hz to 20 kHz and a dynamic range of 93 dB. It is compatible with select Shure systems. This microphone includes a matching windscreen and a matching miniature rotational holding clip.
In the Box
- Microphone Madness Omnidirectional Lavalier Microphone for Select Shure Systems (Beige)
- Windscreen
- Holding Clip
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Microphone Madness MM-PSM Specs
| Form Factor | Lavalier |
| Compatible Transmitters | Shure: (Transmitter Models Unspecified) |
| Sound Field | Mono |
| Capsule | Electret Condenser |
| Polar Pattern | Omnidirectional |
| Pad | None |
| High-Pass Filter | None |
| Frequency Range | Omnidirectional Electret Condenser: 20 Hz to 20 kHz |
| Maximum SPL | Omnidirectional: 150 dB SPL (1% THD) |
| Impedance | Omnidirectional: 3000 Ohms at 1 kHz |
| Sensitivity | Omnidirectional: 4.0 mV at 1 kHz (Open Circuit Voltage) |
| Dynamic Range | Omnidirectional: 93 dB |
| Equivalent Noise Level | Omnidirectional: 32 dB A-Weighted |
| THD | 1% |
| Output Connector | 1 x TA4F/Mini XLR 4-Pin Female |
| Cable Diameter | 0.04" / 1Ā mm |
| Operating Voltage | Not Specified by Manufacturer |
| Color | Beige |
| Weight | 0.05Ā lb / 0.02Ā kg |
| Package Weight | 0.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.8 x 5 x 0.3" |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

















