
miliboo MTT604A Professional Aluminum Tripod and Fluid Head with Mid-Level Spreader
miliboo MTT604 Overview
This MTT604A Professional Aluminum Tripod and Fluid Head with Mid-Level Spreader from miliboo features aluminum tripod legs and the MYT803 fluid head with a 75mm flat base. The three-section, reinforced legs are secured by flip locks, and the base features a mid-level spreader and non-slip rubber feet.
The tripod has a 31.5" minimum height, it extends to a maximum height of 63", and it folds down to 32.7" in length for transport. The fluid head features a 360° pan rotation and a -70 to 90° tilt range, and it includes a pan bar and bubble level to make balance and movement smooth and easy. The full tripod and fluid head kit weighs 10.4 lb and has a maximum load capacity of 17.6 lb.
In the Box
- miliboo MTT604A Professional Aluminum Tripod and Fluid Head with Mid-Level Spreader
- miliboo MYT803 Fluid Head with 75mm Bowl Base with Advanced Damping
- Mid-Level Spreader
- Padded Carry Bag
- Limited 3-Year Warranty
miliboo MTT604 Specs
| Camera Plate Features | Sliding Balance Plate, Quick Release |
| Camera Plate Type | Sideload Plate |
| Camera Mounting Screw | 1 x 1/4"-20 Male with Locating Pin 1 x 3/8"-16 Male with Locating Pin |
| Safety Lock | Yes |
| Plate Dimensions | 5.71 x 1.97" / 145 x 50 mm |
| Base Mount | 75 mm Half Ball |
| Pan Handle Fittings | 2 x Rosette |
| Bubble Level | 1 |
| Base Diameter | 2.95" / 75 mm |
| Drag Type | Fluid |
| Vertical Tilt | +90° to -70° |
| Panning Range | 360° |
| Independent Pan Lock | Yes |
| Independent Tilt Lock | Yes |
| Leg Lock Type | Flip Lock |
| Leg Positions | 3 Positions |
| Independent Leg Spread | No |
| Leg Sections | 3 |
| Leg Diameter | 0.87" / 22 mm (Maximum) 0.63" / 16 mm (Minimum) |
| Feet Features | Rubber |
| Spreader | Mid-Level (Included) |
| Load Capacity | 17.6 lb / 7.98 kg |
| Maximum Working Height | 62.99" / 160 cm |
| Minimum Working Height | 31.50" / 80 cm |
| Folded Length | 32.68" / 83 cm |
| Materials | Aluminum |
| Weight | 10.36 lb / 4.7 kg |
| Package Weight | 14.25 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 37.5 x 7.5 x 7.5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Original: $620.70
-70%$620.70
$186.21More Images




miliboo MTT604A Professional Aluminum Tripod and Fluid Head with Mid-Level Spreader
miliboo MTT604 Overview
This MTT604A Professional Aluminum Tripod and Fluid Head with Mid-Level Spreader from miliboo features aluminum tripod legs and the MYT803 fluid head with a 75mm flat base. The three-section, reinforced legs are secured by flip locks, and the base features a mid-level spreader and non-slip rubber feet.
The tripod has a 31.5" minimum height, it extends to a maximum height of 63", and it folds down to 32.7" in length for transport. The fluid head features a 360° pan rotation and a -70 to 90° tilt range, and it includes a pan bar and bubble level to make balance and movement smooth and easy. The full tripod and fluid head kit weighs 10.4 lb and has a maximum load capacity of 17.6 lb.
In the Box
- miliboo MTT604A Professional Aluminum Tripod and Fluid Head with Mid-Level Spreader
- miliboo MYT803 Fluid Head with 75mm Bowl Base with Advanced Damping
- Mid-Level Spreader
- Padded Carry Bag
- Limited 3-Year Warranty
miliboo MTT604 Specs
| Camera Plate Features | Sliding Balance Plate, Quick Release |
| Camera Plate Type | Sideload Plate |
| Camera Mounting Screw | 1 x 1/4"-20 Male with Locating Pin 1 x 3/8"-16 Male with Locating Pin |
| Safety Lock | Yes |
| Plate Dimensions | 5.71 x 1.97" / 145 x 50 mm |
| Base Mount | 75 mm Half Ball |
| Pan Handle Fittings | 2 x Rosette |
| Bubble Level | 1 |
| Base Diameter | 2.95" / 75 mm |
| Drag Type | Fluid |
| Vertical Tilt | +90° to -70° |
| Panning Range | 360° |
| Independent Pan Lock | Yes |
| Independent Tilt Lock | Yes |
| Leg Lock Type | Flip Lock |
| Leg Positions | 3 Positions |
| Independent Leg Spread | No |
| Leg Sections | 3 |
| Leg Diameter | 0.87" / 22 mm (Maximum) 0.63" / 16 mm (Minimum) |
| Feet Features | Rubber |
| Spreader | Mid-Level (Included) |
| Load Capacity | 17.6 lb / 7.98 kg |
| Maximum Working Height | 62.99" / 160 cm |
| Minimum Working Height | 31.50" / 80 cm |
| Folded Length | 32.68" / 83 cm |
| Materials | Aluminum |
| Weight | 10.36 lb / 4.7 kg |
| Package Weight | 14.25 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 37.5 x 7.5 x 7.5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
miliboo MTT604 Overview
This MTT604A Professional Aluminum Tripod and Fluid Head with Mid-Level Spreader from miliboo features aluminum tripod legs and the MYT803 fluid head with a 75mm flat base. The three-section, reinforced legs are secured by flip locks, and the base features a mid-level spreader and non-slip rubber feet.
The tripod has a 31.5" minimum height, it extends to a maximum height of 63", and it folds down to 32.7" in length for transport. The fluid head features a 360° pan rotation and a -70 to 90° tilt range, and it includes a pan bar and bubble level to make balance and movement smooth and easy. The full tripod and fluid head kit weighs 10.4 lb and has a maximum load capacity of 17.6 lb.
In the Box
- miliboo MTT604A Professional Aluminum Tripod and Fluid Head with Mid-Level Spreader
- miliboo MYT803 Fluid Head with 75mm Bowl Base with Advanced Damping
- Mid-Level Spreader
- Padded Carry Bag
- Limited 3-Year Warranty
miliboo MTT604 Specs
| Camera Plate Features | Sliding Balance Plate, Quick Release |
| Camera Plate Type | Sideload Plate |
| Camera Mounting Screw | 1 x 1/4"-20 Male with Locating Pin 1 x 3/8"-16 Male with Locating Pin |
| Safety Lock | Yes |
| Plate Dimensions | 5.71 x 1.97" / 145 x 50 mm |
| Base Mount | 75 mm Half Ball |
| Pan Handle Fittings | 2 x Rosette |
| Bubble Level | 1 |
| Base Diameter | 2.95" / 75 mm |
| Drag Type | Fluid |
| Vertical Tilt | +90° to -70° |
| Panning Range | 360° |
| Independent Pan Lock | Yes |
| Independent Tilt Lock | Yes |
| Leg Lock Type | Flip Lock |
| Leg Positions | 3 Positions |
| Independent Leg Spread | No |
| Leg Sections | 3 |
| Leg Diameter | 0.87" / 22 mm (Maximum) 0.63" / 16 mm (Minimum) |
| Feet Features | Rubber |
| Spreader | Mid-Level (Included) |
| Load Capacity | 17.6 lb / 7.98 kg |
| Maximum Working Height | 62.99" / 160 cm |
| Minimum Working Height | 31.50" / 80 cm |
| Folded Length | 32.68" / 83 cm |
| Materials | Aluminum |
| Weight | 10.36 lb / 4.7 kg |
| Package Weight | 14.25 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 37.5 x 7.5 x 7.5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
















