
Molex 64318-1011 Automotive Connector Housing CMC 64318 Series Receptacle 28 Ways
Product details
| Product Range | CMC 64318 Series |
| Gender | Receptacle |
| No. of Positions | 28Ways |
| For Use With | Molex CP 64322, 64323 & 64324 Series Contacts |
| Connector Body Material | PBT (Polybutylene Terephthalate), Glass Filled Body |
| IP Rating | IP6K7, IP6K9K |
| Voltage Rating | 14VDC |
| Current Rating | - |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 64318-1011 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Molex 64318-1011 Automotive Connector Housing CMC 64318 Series Receptacle 28 Ways
Product details
| Product Range | CMC 64318 Series |
| Gender | Receptacle |
| No. of Positions | 28Ways |
| For Use With | Molex CP 64322, 64323 & 64324 Series Contacts |
| Connector Body Material | PBT (Polybutylene Terephthalate), Glass Filled Body |
| IP Rating | IP6K7, IP6K9K |
| Voltage Rating | 14VDC |
| Current Rating | - |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 64318-1011 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | CMC 64318 Series |
| Gender | Receptacle |
| No. of Positions | 28Ways |
| For Use With | Molex CP 64322, 64323 & 64324 Series Contacts |
| Connector Body Material | PBT (Polybutylene Terephthalate), Glass Filled Body |
| IP Rating | IP6K7, IP6K9K |
| Voltage Rating | 14VDC |
| Current Rating | - |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 64318-1011 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













