
Molex 90121-0160 Pin Header Wire-to-Board 2.54 mm 1 Rows 40 Contacts Through Hole Right Angle
Molex 90121-0160 Pin Header Wire-to-Board 2.54 mm 1 Rows 40 Contacts Through Hole Right Angle
Product details
| Connector Systems | Wire-to-Board |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 1Rows |
| No. of Contacts | 40Contacts |
| Contact Termination Type | Through Hole Right Angle |
| Product Range | C-Grid III 90121 Series |
| Connector Shroud | Unshrouded |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 90121-0160 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Molex 90121-0160 Pin Header Wire-to-Board 2.54 mm 1 Rows 40 Contacts Through Hole Right Angle
Product details
| Connector Systems | Wire-to-Board |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 1Rows |
| No. of Contacts | 40Contacts |
| Contact Termination Type | Through Hole Right Angle |
| Product Range | C-Grid III 90121 Series |
| Connector Shroud | Unshrouded |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 90121-0160 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Connector Systems | Wire-to-Board |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 1Rows |
| No. of Contacts | 40Contacts |
| Contact Termination Type | Through Hole Right Angle |
| Product Range | C-Grid III 90121 Series |
| Connector Shroud | Unshrouded |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 90121-0160 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













