MULTICOMP G606050B Non Metallic Enclosure, Excludes Lid, Potting Box, ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene), 50 mm
MULTICOMP G606050B Non Metallic Enclosure, Excludes Lid, Potting Box, ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene), 50 mm
Applications
Industrial
Footnotes
Product details
| External Depth - Imperial | 2.36" |
| Body Colour | Black |
| External Width - Metric | 60mm |
| Enclosure Type | Potting Box |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 50mm |
| External Height - Imperial | 1.97" |
| External Width - Imperial | 2.36" |
| Product Range | - |
| IP Rating | - |
| External Depth - Metric | 60mm |
| Enclosure Material | ABS |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | G606050B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.17
-70%$1.17
$0.35MULTICOMP G606050B Non Metallic Enclosure, Excludes Lid, Potting Box, ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene), 50 mm
Applications
Industrial
Footnotes
Product details
| External Depth - Imperial | 2.36" |
| Body Colour | Black |
| External Width - Metric | 60mm |
| Enclosure Type | Potting Box |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 50mm |
| External Height - Imperial | 1.97" |
| External Width - Imperial | 2.36" |
| Product Range | - |
| IP Rating | - |
| External Depth - Metric | 60mm |
| Enclosure Material | ABS |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | G606050B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Applications
Industrial
Footnotes
Product details
| External Depth - Imperial | 2.36" |
| Body Colour | Black |
| External Width - Metric | 60mm |
| Enclosure Type | Potting Box |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 50mm |
| External Height - Imperial | 1.97" |
| External Width - Imperial | 2.36" |
| Product Range | - |
| IP Rating | - |
| External Depth - Metric | 60mm |
| Enclosure Material | ABS |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | G606050B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











