
Multicomp MCPRW0AWJW680B00 Wirewound Resistor 68 OHM 10W 5% Axial
Product details
| Resistance | 68ohm |
| Product Range | MCPR Series |
| Power Rating | 10W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | - |
| Resistor Element Type | Wirewound |
| Temperature Coefficient | ± 350ppm/°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCPRW0AWJW680B00 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Multicomp MCPRW0AWJW680B00 Wirewound Resistor 68 OHM 10W 5% Axial
Product details
| Resistance | 68ohm |
| Product Range | MCPR Series |
| Power Rating | 10W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | - |
| Resistor Element Type | Wirewound |
| Temperature Coefficient | ± 350ppm/°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCPRW0AWJW680B00 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Resistance | 68ohm |
| Product Range | MCPR Series |
| Power Rating | 10W |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | - |
| Resistor Element Type | Wirewound |
| Temperature Coefficient | ± 350ppm/°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCPRW0AWJW680B00 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











