MULTICOMP MCUSD16A40S12RO Ultrasonic Sensor, Transceiver, 16 mm Diameter, 40 kHz, -74 dB, Aluminium, Silver, -30 �C to 85 �C
MULTICOMP MCUSD16A40S12RO Ultrasonic Sensor, Transceiver, 16 mm Diameter, 40 kHz, -74 dB, Aluminium, Silver, -30 �C to 85 �C
- Open Structure and Dual Use
- Compact and Light Weight
- High Sensitivity and Sound Pressure
- Less Power Consumption
- High Reliability
Applications
Sensing & Instrumentation
Product details
| Sensing Range Max | - |
| External Diameter | 16mm |
| Sensing Range Min | - |
| Beam Angle | 50� |
| Operating Temperature Min | -30�C |
| Product Range | - |
| Switching Frequency | 40kHz |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Sensitivity (dB) | -74dB |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCUSD16A40S12RO |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MULTICOMP MCUSD16A40S12RO Ultrasonic Sensor, Transceiver, 16 mm Diameter, 40 kHz, -74 dB, Aluminium, Silver, -30 �C to 85 �C
- Open Structure and Dual Use
- Compact and Light Weight
- High Sensitivity and Sound Pressure
- Less Power Consumption
- High Reliability
Applications
Sensing & Instrumentation
Product details
| Sensing Range Max | - |
| External Diameter | 16mm |
| Sensing Range Min | - |
| Beam Angle | 50� |
| Operating Temperature Min | -30�C |
| Product Range | - |
| Switching Frequency | 40kHz |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Sensitivity (dB) | -74dB |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCUSD16A40S12RO |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Open Structure and Dual Use
- Compact and Light Weight
- High Sensitivity and Sound Pressure
- Less Power Consumption
- High Reliability
Applications
Sensing & Instrumentation
Product details
| Sensing Range Max | - |
| External Diameter | 16mm |
| Sensing Range Min | - |
| Beam Angle | 50� |
| Operating Temperature Min | -30�C |
| Product Range | - |
| Switching Frequency | 40kHz |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Sensitivity (dB) | -74dB |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCUSD16A40S12RO |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











