MULTICOMP PRO MP-ACL-1000V-R Alligator Clip, Red, 1kV Voltage, 36A Current, 32mm Jaw Opening
Product Overview
The Multicomp Pro Alligator Clip with 4mm Banana Jack is a robust, high-capacity clip rated for 1000V and 36A, designed for secure and flexible test connections. Featuring a wide jaw opening of 37mm, it easily grips large terminals, busbars, and cables. Made from nickel-coated steel, tinned steel, and brass for excellent conductivity and durability. Operating temperature range: -20°C to +60°C. Available in a wide range of colors: Black, Red, Yellow, Green, Blue, White, Grey, Brown, Purple, and Green/Yellow for easy circuit identification.
  • Operating Temperature Range: -20°C mini., +60°C maxi. (please see above too).
  • Colours: Black, Red, Yellow, Green, Blue, White, G/Y Brown, Purple and Gray
  • Weight: 0.02kg.
  • IP2X touchproof protection
Applications
Test & Measurement, Power Management, Education, Prototyping, Automotive Systems, Low Voltage
Notes
Keep your fingers behind the fingerguard to operate safely the clip while connecting to hazardous live voltages (more than 30 V AC and 60 V DC).
Product details
Technical Specifications
Connector Type
Alligator Clip
Jaw Opening Max
32mm
Product Range
Multicomp Pro Alligator Clips
Current Rating
36A
Insulator Colour
Red
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MP-ACL-1000V-R
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • Weight: 0.02kg.
  • IP2X touchproof protection
Applications
Notes
Product details
Technical Specifications
Connector Type
Alligator Clip
Jaw Opening Max
32mm
Product Range
Multicomp Pro Alligator Clips
Current Rating
36A
Insulator Colour
Red
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MP-ACL-1000V-R
Description
32mm
36A
Part Number MP-ACL-1000V-R
MULTICOMP PRO MP-ACL-1000V-R Alligator Clip, Red, 1kV Voltage, 36A Current, 32mm Jaw Opening | Tanotis