
Multicomp PRO MP004804 Rocker Switch Dpdt 12 A 250 VAC Illuminated Panel Quick Connect 21 mm x 15 Green
Multicomp PRO MP004804 Rocker Switch Dpdt 12 A 250 VAC Illuminated Panel Quick Connect 21 mm x 15 Green
Product details
| Switch Operation | - |
| Contact Configuration | DPDT |
| Illumination | Illuminated |
| Switch Mounting | Panel Mount |
| Actuator / Cap Colour | Green |
| Product Range | - |
| Contact Current AC Max | 12A |
| Contact Voltage VAC | 250V |
| Contact Current DC Max | - |
| Contact Voltage VDC | - |
| Panel Cutout Height | 21mm |
| Panel Cutout Width | 15mm |
| Panel Cutout Diameter | - |
| Switch Terminals | Quick Connect |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MP004804 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Multicomp PRO MP004804 Rocker Switch Dpdt 12 A 250 VAC Illuminated Panel Quick Connect 21 mm x 15 Green
Product details
| Switch Operation | - |
| Contact Configuration | DPDT |
| Illumination | Illuminated |
| Switch Mounting | Panel Mount |
| Actuator / Cap Colour | Green |
| Product Range | - |
| Contact Current AC Max | 12A |
| Contact Voltage VAC | 250V |
| Contact Current DC Max | - |
| Contact Voltage VDC | - |
| Panel Cutout Height | 21mm |
| Panel Cutout Width | 15mm |
| Panel Cutout Diameter | - |
| Switch Terminals | Quick Connect |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MP004804 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Switch Operation | - |
| Contact Configuration | DPDT |
| Illumination | Illuminated |
| Switch Mounting | Panel Mount |
| Actuator / Cap Colour | Green |
| Product Range | - |
| Contact Current AC Max | 12A |
| Contact Voltage VAC | 250V |
| Contact Current DC Max | - |
| Contact Voltage VDC | - |
| Panel Cutout Height | 21mm |
| Panel Cutout Width | 15mm |
| Panel Cutout Diameter | - |
| Switch Terminals | Quick Connect |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MP004804 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










