
Multicomp PSF100A-50.0 Pressure Switch Miniature Dual Radial Barbed 1.804 psi SPST-NO Panel / Chassis Quick Connect
Multicomp PSF100A-50.0 Pressure Switch Miniature Dual Radial Barbed 1.804 psi SPST-NO Panel / Chassis Quick Connect
Product details
| Pressure Fitting Style | Dual Radial Barbed |
| Operating Pressure Min | - |
| Operating Pressure Max | 1.804psi |
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Sensor Mounting | Panel / Chassis |
| Electrical Connection | Quick Connect |
| Switching Voltage DC Resistive | 30V |
| Switching Current DC Resistive | 40mA |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | PSF100A-50.0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $49.76
-70%$49.76
$14.93Multicomp PSF100A-50.0 Pressure Switch Miniature Dual Radial Barbed 1.804 psi SPST-NO Panel / Chassis Quick Connect
Product details
| Pressure Fitting Style | Dual Radial Barbed |
| Operating Pressure Min | - |
| Operating Pressure Max | 1.804psi |
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Sensor Mounting | Panel / Chassis |
| Electrical Connection | Quick Connect |
| Switching Voltage DC Resistive | 30V |
| Switching Current DC Resistive | 40mA |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | PSF100A-50.0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pressure Fitting Style | Dual Radial Barbed |
| Operating Pressure Min | - |
| Operating Pressure Max | 1.804psi |
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Sensor Mounting | Panel / Chassis |
| Electrical Connection | Quick Connect |
| Switching Voltage DC Resistive | 30V |
| Switching Current DC Resistive | 40mA |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | PSF100A-50.0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












