
MULTICORE / LOCTITE 3099525-M Solder Wire, 99.3/0.7, 0.5mm Diameter, 227°C, 250g
Product details
| Weight - Metric | 250g |
| Flux Type | Rosin |
| Weight - Imperial | 8.818oz |
| Product Range | - |
| Melting Temperature | 227°C |
| Solder Alloy | 99.3, 0.7 Sn, Cu |
| External Diameter - Imperial | 0.02" |
| External Diameter - Metric | 0.5mm |
Other details
| Brand | MULTICORE / LOCTITE |
| Part Number | 3099525-M |
| Quantity | Reel ofĀ 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Safety Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MULTICORE / LOCTITE 3099525-M Solder Wire, 99.3/0.7, 0.5mm Diameter, 227°C, 250g
Product details
| Weight - Metric | 250g |
| Flux Type | Rosin |
| Weight - Imperial | 8.818oz |
| Product Range | - |
| Melting Temperature | 227°C |
| Solder Alloy | 99.3, 0.7 Sn, Cu |
| External Diameter - Imperial | 0.02" |
| External Diameter - Metric | 0.5mm |
Other details
| Brand | MULTICORE / LOCTITE |
| Part Number | 3099525-M |
| Quantity | Reel ofĀ 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Safety Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Weight - Metric | 250g |
| Flux Type | Rosin |
| Weight - Imperial | 8.818oz |
| Product Range | - |
| Melting Temperature | 227°C |
| Solder Alloy | 99.3, 0.7 Sn, Cu |
| External Diameter - Imperial | 0.02" |
| External Diameter - Metric | 0.5mm |
Other details
| Brand | MULTICORE / LOCTITE |
| Part Number | 3099525-M |
| Quantity | Reel ofĀ 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Safety Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







