NEXPERIA PSMNR90-80ASEJ Power MOSFET, N Channel, 80 V, 495 A, 900 µohm, CCPAK1212, Surface Mount
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Channel Type
N Channel
Continuous Drain Current Id
495A
Transistor Case Style
CCPAK1212
Rds(on) Test Voltage
10V
Power Dissipation
1.55kW
Operating Temperature Max
175°C
Qualification
Drain Source Voltage Vds
80V
Drain Source On State Resistance
900µohm
Transistor Mounting
Surface Mount
Gate Source Threshold Voltage Max
3.6V
No. of Pins
12Pins
Product Range
SVHC
Lead (21-Jan-2025)
Other details
Brand NEXPERIA
Part Number PSMNR90-80ASEJ
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Channel Type
N Channel
Continuous Drain Current Id
495A
Transistor Case Style
CCPAK1212
Rds(on) Test Voltage
10V
Power Dissipation
1.55kW
Operating Temperature Max
175°C
Qualification
Drain Source Voltage Vds
80V
900µohm
Transistor Mounting
Surface Mount
3.6V
No. of Pins
12Pins
Product Range
SVHC
Lead (21-Jan-2025)
Other details
Brand NEXPERIA
Part Number PSMNR90-80ASEJ
495A
10V
1.55kW
175°C
80V
3.6V
12Pins
Part Number PSMNR90-80ASEJ
NEXPERIA PSMNR90-80ASEJ Power MOSFET, N Channel, 80 V, 495 A, 900 µohm, CCPAK1212, Surface Mount | Tanotis