NXP LPC1317FBD48,551 ARM MCU, LPC Family LPC1300 Series Microcontrollers, ARM Cortex-M3, 32 bit, 72 MHz, 64 KB
HomeStore
Warnings
Product details
Product Range: LPC Family LPC1300 Series Microcontrollers
Device Core: ARM Cortex-M3
Data Bus Width: 32 bit
Operating Frequency Max: 72MHz
Program Memory Size: 64KB
No. of Pins: 48Pins
IC Case / Package: LQFP
No. of I/O's: 40I/O's
Interfaces: I2C, SPI, UART
RAM Memory Size: 10KB
ADC Channels: 8Channels
ADC Resolution: 12Bit
Supply Voltage Min: 2V
Supply Voltage Max: 3.6V
Operating Temperature Min: -40°C
Operating Temperature Max: 85°C
IC Mounting: Surface Mount
MCU Family: LPC
MCU Series: LPC1300
Qualification: -
MSL: MSL 3 - 168 hours
Other details
Brand NXP
Part Number LPC1317FBD48,551
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Warnings
Product details
Device Core: ARM Cortex-M3
Data Bus Width: 32 bit
Operating Frequency Max: 72MHz
Program Memory Size: 64KB
No. of Pins: 48Pins
IC Case / Package: LQFP
No. of I/O's: 40I/O's
Interfaces: I2C, SPI, UART
RAM Memory Size: 10KB
ADC Channels: 8Channels
ADC Resolution: 12Bit
Supply Voltage Min: 2V
Supply Voltage Max: 3.6V
IC Mounting: Surface Mount
MCU Family: LPC
MCU Series: LPC1300
Qualification: -
MSL: MSL 3 - 168 hours
Other details
Brand NXP
Part Number LPC1317FBD48,551
Description
Operating Frequency Max: 72MHz
No. of Pins: 48Pins
Supply Voltage Min: 2V
Supply Voltage Max: 3.6V
Part Number LPC1317FBD48,551
NXP LPC1317FBD48,551 ARM MCU, LPC Family LPC1300 Series Microcontrollers, ARM Cortex-M3, 32 bit, 72 MHz, 64 KB | Tanotis