OMEGA CSH-1011001/120V Cartridge Heater, 100W, 165 W/in², Stainless Steel, 120VAC, 6.35 X 31.75 mm, 760 °C
Product details
Technical Specifications
Supply Voltage
120VAC
Power Consumption
100W
Operating Temperature Max
760°C
Diameter - Metric
6.35mm
Cartridge Length - Metric
31.75mm
Product Range
OMEGALUX CSH Series
Watt Density
165W/in²
Operating Temperature Min
677°C
Diameter - Imperial
0.25"
Cartridge Length - Imperial
1.25"
Sheath Material
Stainless Steel
Other details
Brand OMEGA
Part Number CSH-1011001/120V
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Supply Voltage
120VAC
Power Consumption
100W
Operating Temperature Max
760°C
Diameter - Metric
6.35mm
Cartridge Length - Metric
31.75mm
Product Range
OMEGALUX CSH Series
Watt Density
165W/in²
Operating Temperature Min
677°C
Diameter - Imperial
0.25"
Cartridge Length - Imperial
1.25"
Sheath Material
Stainless Steel
Other details
Brand OMEGA
Part Number CSH-1011001/120V
120VAC
100W
760°C
6.35mm
31.75mm
165W/in²
677°C
0.25"
1.25"
Part Number CSH-1011001/120V
OMEGA CSH-1011001/120V Cartridge Heater, 100W, 165 W/in², Stainless Steel, 120VAC, 6.35 X 31.75 mm, 760 °C | Tanotis