OMEGA DPGM8001-25 PRESSURE GAUGES, 25BAR, G1/4 B MALE
  • Range is -1 (vacuum) to 1600 bar, gauge, vacuum and compound
  • Two "AA" alkaline included battery, 2000 hr. minimum battery life, 4 levels battery indicator
  • 1Hz update rate, selectable 1min (default), 5min, 20min or set to NONE to remain ON power on time
  • 100 million cycle life, MIL-STD-202G method 201A vibration/213 B, test condition K shock
  • 5-digit numeric top line, 5 character alphanumeric lower line display
  • 12 o'clock view angle, standard, blue backlight
  • Polycarbonate/ABS enclosure material (case and back), polycarbonate window
  • 5 digit LCD display with large 12mm digits
  • User-selectable engineering units, MIN/MAX readings, tare function standard
  • Stainless steel wetted parts, laser welded, operating temperature range from -20 to +60°C
Product details
Thread Size - Metric: -
Operating Pressure Max: 25bar
Operating Temperature Min: -20°C
Operating Temperature Max: 60°C
Product Range: DPGM8001 Series
Other details
Brand OMEGA
Part Number DPGM8001-25
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Thread Size - Metric: -
Operating Pressure Max: 25bar
Product Range: DPGM8001 Series
Other details
Brand OMEGA
Part Number DPGM8001-25
Description
Operating Pressure Max: 25bar