Panasonic ECQE6225JF General Purpose Film Capacitor Metallized PET Radial Box - 2 Pin 2.2 µF ± 5% 250 V 630
HomeStore
The Panasonic ECQE(F) series are general purpose, radial leaded metalized polyester film capacitor. The capacitance value includes E12 decade values from 0.0010µF to 10µF. ECQE(F) series capacitors have non inductive construction using metalized polyester film with flame retardant epoxy resin coating. These film capacitors are non polarized electrical capacitors with an insulated plastic as dielectric.
  • Rated DC voltage of 100V, 250V, 400V, 630V, 1000V, 1250V
  • Rated AC voltage of 125V and 250V
  • ±5% and ±10% tolerance
  • Self healing property
  • Excellent electrical characteristics
  • Operating temperature range -40°C to 105°C
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Other details
Brand PANASONIC
Part Number ECQE6225JF
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD CadSoft_EAGLE EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • ±5% and ±10% tolerance
  • Self healing property
Applications
Other details
Brand PANASONIC
Part Number ECQE6225JF
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • ±5% and ±10% tolerance
Part Number ECQE6225JF
Panasonic ECQE6225JF General Purpose Film Capacitor Metallized PET Radial Box - 2 Pin 2.2 µF ± 5% 250 V 630 | Tanotis