
Phoenix Contact EO-CF/PT Pin & Sleeve Connector 16 A 250 V DIN Rail Mount Socket 2P Grey
Phoenix Contact EO-CF/PT Pin & Sleeve Connector 16 A 250 V DIN Rail Mount Socket 2P Grey
Product details
| Current Rating | 16A |
| Voltage Rating VAC | 250V |
| Connector Mounting | DIN Rail Mount |
| Electrical Connector Gender | Socket |
| Pin Configuration | 2P |
| Connector Colour | Grey |
| IP Rating | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PHOENIX CONTACT |
| Part Number | EO-CF/PT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Phoenix Contact EO-CF/PT Pin & Sleeve Connector 16 A 250 V DIN Rail Mount Socket 2P Grey
Product details
| Current Rating | 16A |
| Voltage Rating VAC | 250V |
| Connector Mounting | DIN Rail Mount |
| Electrical Connector Gender | Socket |
| Pin Configuration | 2P |
| Connector Colour | Grey |
| IP Rating | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PHOENIX CONTACT |
| Part Number | EO-CF/PT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Current Rating | 16A |
| Voltage Rating VAC | 250V |
| Connector Mounting | DIN Rail Mount |
| Electrical Connector Gender | Socket |
| Pin Configuration | 2P |
| Connector Colour | Grey |
| IP Rating | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PHOENIX CONTACT |
| Part Number | EO-CF/PT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












