
Photogenic ESR (100W/120V) Lamp
- For PowerLights PLX1000, PLX500, PLX2500, PLX1250, PL1250LH, PL750, PL375 & PL06. Advantage heads PA8, PM2A & FM2A. PhotoMaster PM12 & PM11 Heads. StudioMax III AKC160, AKC160B, AKC320 & AKC320B
The Photogenic ESR (100W/120V) Lamp is a halogen low voltage bulb with a color temperature of 2850°K, and an average life of 750 hours.
It is made to fit the following Photogenic equipment:
- PowerLights PLX1000, PLX500, PLX2500, PLX1250, PL1250LH, PL750, PL375 andĀ PL06.
- Advantage heads PA8, PM2A andĀ FM2A.
- PhotoMaster PM12 and PM11 heads.
- StudioMax III AKC160, AKC160B, AKC320 and AKC320B.
| Code | ESR, JCV120V-100WGB2 |
| Watts | 100 |
| Volts | 120 |
| Color Temperature | 2850°K |
| Average Life Hours | 750 |
| Base Type | Double Contact Bayonet Base - BA15d |
| Filament Type | CC-2V |
| Dimensions | Diameter: 0.51" (13 mm) MOL: 2.44" (62 mm) LCL: 1.37" (35 mm) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.4 x 1.1 x 1.1" |
Original: $71.82
-70%$71.82
$21.55Photogenic ESR (100W/120V) Lamp
- For PowerLights PLX1000, PLX500, PLX2500, PLX1250, PL1250LH, PL750, PL375 & PL06. Advantage heads PA8, PM2A & FM2A. PhotoMaster PM12 & PM11 Heads. StudioMax III AKC160, AKC160B, AKC320 & AKC320B
The Photogenic ESR (100W/120V) Lamp is a halogen low voltage bulb with a color temperature of 2850°K, and an average life of 750 hours.
It is made to fit the following Photogenic equipment:
- PowerLights PLX1000, PLX500, PLX2500, PLX1250, PL1250LH, PL750, PL375 andĀ PL06.
- Advantage heads PA8, PM2A andĀ FM2A.
- PhotoMaster PM12 and PM11 heads.
- StudioMax III AKC160, AKC160B, AKC320 and AKC320B.
| Code | ESR, JCV120V-100WGB2 |
| Watts | 100 |
| Volts | 120 |
| Color Temperature | 2850°K |
| Average Life Hours | 750 |
| Base Type | Double Contact Bayonet Base - BA15d |
| Filament Type | CC-2V |
| Dimensions | Diameter: 0.51" (13 mm) MOL: 2.44" (62 mm) LCL: 1.37" (35 mm) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.4 x 1.1 x 1.1" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- For PowerLights PLX1000, PLX500, PLX2500, PLX1250, PL1250LH, PL750, PL375 & PL06. Advantage heads PA8, PM2A & FM2A. PhotoMaster PM12 & PM11 Heads. StudioMax III AKC160, AKC160B, AKC320 & AKC320B
The Photogenic ESR (100W/120V) Lamp is a halogen low voltage bulb with a color temperature of 2850°K, and an average life of 750 hours.
It is made to fit the following Photogenic equipment:
- PowerLights PLX1000, PLX500, PLX2500, PLX1250, PL1250LH, PL750, PL375 andĀ PL06.
- Advantage heads PA8, PM2A andĀ FM2A.
- PhotoMaster PM12 and PM11 heads.
- StudioMax III AKC160, AKC160B, AKC320 and AKC320B.
| Code | ESR, JCV120V-100WGB2 |
| Watts | 100 |
| Volts | 120 |
| Color Temperature | 2850°K |
| Average Life Hours | 750 |
| Base Type | Double Contact Bayonet Base - BA15d |
| Filament Type | CC-2V |
| Dimensions | Diameter: 0.51" (13 mm) MOL: 2.44" (62 mm) LCL: 1.37" (35 mm) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.4 x 1.1 x 1.1" |










