
POMONA 4892-2 Banana Test Connector, Plug, Cable Mount, 15 A, 5 kV, Gold Plated Contacts, Red
POMONA 4892-2 Banana Test Connector, Plug, Cable Mount, 15 A, 5 kV, Gold Plated Contacts, Red
Product details
| Gender | Plug |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Current Rating | 15A |
| Voltage Rating | 5kV |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Colour | Red |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Termination Type | Screw |
| Product Range | 4892 Series |
Other details
| Brand | POMONA |
| Part Number | 4892-2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
POMONA 4892-2 Banana Test Connector, Plug, Cable Mount, 15 A, 5 kV, Gold Plated Contacts, Red
Product details
| Gender | Plug |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Current Rating | 15A |
| Voltage Rating | 5kV |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Colour | Red |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Termination Type | Screw |
| Product Range | 4892 Series |
Other details
| Brand | POMONA |
| Part Number | 4892-2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Gender | Plug |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Current Rating | 15A |
| Voltage Rating | 5kV |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Colour | Red |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Termination Type | Screw |
| Product Range | 4892 Series |
Other details
| Brand | POMONA |
| Part Number | 4892-2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












