RECOM POWER R-78C12-1.0 Non Isolated POL DC/DC Converter, Innoline, Fixed, SIP, Through Hole, 1 Output, 12 W, 12 V
HomeStore
The R-78C12-1.0 is a 1-output Non-isolated Switching Regulator with non standard output voltage and wide input range. The R-78Cxx-1.0 series high efficiency regulator is ideally suited to replace 1A 78xx linear regulators and is pin compatible. The efficiency of up to 97% means that very little energy is wasted as heat and the high input voltage is an useful feature.
  • Efficiency up to 96%, no need for heatsinks
  • Short-circuit protection, thermal shutdown
  • Non standard outputs available as specials
  • Low ripple and noise
Applications
Power Management
Product details
Output Power Max 12W
Input Voltage DC Min 15V
DC / DC Converter Mounting Through Hole
Depth 11.6mm
Width 8.5mm
Product Range R-78C-1.0 Series
Output Current Max 1A
DC / DC Converter Type SIP
Approvals & Standards -
No. of Outputs 1 Output
DC / DC Converter Output Type Fixed
Output Voltage Nom. 12V
Input Voltage DC Max 42V
Height 10.4mm
Other details
Brand RECOM POWER
Part Number R-78C12-1.0
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Low ripple and noise
Applications
Power Management
Product details
Output Power Max 12W
Input Voltage DC Min 15V
Depth 11.6mm
Width 8.5mm
Product Range R-78C-1.0 Series
Output Current Max 1A
DC / DC Converter Type SIP
Approvals & Standards -
No. of Outputs 1 Output
Output Voltage Nom. 12V
Input Voltage DC Max 42V
Height 10.4mm
Other details
Brand RECOM POWER
Part Number R-78C12-1.0
Description
Output Power Max 12W
Input Voltage DC Min 15V
Depth 11.6mm
Width 8.5mm
Output Current Max 1A
Output Voltage Nom. 12V
Input Voltage DC Max 42V
Height 10.4mm
Part Number R-78C12-1.0
RECOM POWER R-78C12-1.0 Non Isolated POL DC/DC Converter, Innoline, Fixed, SIP, Through Hole, 1 Output, 12 W, 12 V | Tanotis