RECOM POWER R-78HB3.3-0.5L Non Isolated POL DC/DC Converter, Switching, Fixed, SIP, Through Hole, 1 Output, 1.65 W, 3.3 V
HomeStore
This is a Non Isolated POL DC/DC Converter, Switching, Fixed, SIP, Through Hole, 1 Output, 1.65 W, 3.3 V product from RECOM POWER with the model number R-78HB3.3-0.5L
Product details
DC / DC Converter Type SIP
DC / DC Converter Output Type Fixed
DC / DC Converter Mounting Through Hole
No. of Outputs 1 Output
Output Power Max 1.65W
Output Voltage Nom. 3.3V
Output Current Max 500mA
Input Voltage DC Min 9V
Input Voltage DC Max 72V
Depth 11.5mm
Width 8.5mm
Height 17.5mm
Approvals & Standards -
Product Range R-78HB Series
Other details
Brand RECOM POWER
Part Number R-78HB3.3-0.5L
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
DC / DC Converter Type SIP
No. of Outputs 1 Output
Output Power Max 1.65W
Output Voltage Nom. 3.3V
Output Current Max 500mA
Input Voltage DC Min 9V
Input Voltage DC Max 72V
Depth 11.5mm
Width 8.5mm
Height 17.5mm
Approvals & Standards -
Product Range R-78HB Series
Other details
Brand RECOM POWER
Part Number R-78HB3.3-0.5L
Description
Output Power Max 1.65W
Output Voltage Nom. 3.3V
Output Current Max 500mA
Input Voltage DC Min 9V
Input Voltage DC Max 72V
Depth 11.5mm
Width 8.5mm
Height 17.5mm
Part Number R-78HB3.3-0.5L
RECOM POWER R-78HB3.3-0.5L Non Isolated POL DC/DC Converter, Switching, Fixed, SIP, Through Hole, 1 Output, 1.65 W, 3.3 V | Tanotis