Renesas R7FS7G27H3A01CFC#AA0 ARM MCU Synergy Family S7 Series Microcontrollers Cortex-M4 32bit 240 MHz 4 MB 640 KB
Product details
| Product Range | Synergy Family S7 Series Microcontrollers |
| Architecture | ARM Cortex-M4 |
| No. of Bits | 32bit |
| CPU Speed | 240MHz |
| Program Memory Size | 4MB |
| RAM Memory Size | 640KB |
| No. of Pins | 176Pins |
| MCU Case Style | LQFP |
| No. of I/O's | 172I/O's |
| Embedded Interface Type | CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USB |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| MCU Family | Synergy |
| MCU Series | S7 Series |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | RENESAS |
| Part Number | R7FS7G27H3A01CFC#AA0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| No. of Bits | 32bit |
| CPU Speed | 240MHz |
| Program Memory Size | 4MB |
| RAM Memory Size | 640KB |
| No. of Pins | 176Pins |
| MCU Case Style | LQFP |
| No. of I/O's | 172I/O's |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| MCU Family | Synergy |
| MCU Series | S7 Series |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | RENESAS |
| Quantity | Each |
Description
| CPU Speed | 240MHz |
| No. of Pins | 176Pins |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 3.6V |