
Schmersal AZ15/16-B6 Limit Switch 4 A 230 V
- 35mm Minimum actuating radius
Industrial
Product details
| Limit Switch Actuator | - |
| Contact Configuration | - |
| Contact Current AC Max | 4A |
| Contact Voltage AC Max | 230V |
| Operating Force Max | - |
| Product Range | - |
| Contact Current DC Max | - |
| Contact Voltage DC Max | - |
Other details
| Brand | SCHMERSAL |
| Part Number | AZ15/16-B6 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Schmersal AZ15/16-B6 Limit Switch 4 A 230 V
- 35mm Minimum actuating radius
Industrial
Product details
| Limit Switch Actuator | - |
| Contact Configuration | - |
| Contact Current AC Max | 4A |
| Contact Voltage AC Max | 230V |
| Operating Force Max | - |
| Product Range | - |
| Contact Current DC Max | - |
| Contact Voltage DC Max | - |
Other details
| Brand | SCHMERSAL |
| Part Number | AZ15/16-B6 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 35mm Minimum actuating radius
Industrial
Product details
| Limit Switch Actuator | - |
| Contact Configuration | - |
| Contact Current AC Max | 4A |
| Contact Voltage AC Max | 230V |
| Operating Force Max | - |
| Product Range | - |
| Contact Current DC Max | - |
| Contact Voltage DC Max | - |
Other details
| Brand | SCHMERSAL |
| Part Number | AZ15/16-B6 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











