
Schneider Electric LC2K0910B7 Contactor 9 A DIN Rail Panel 690 VAC 3PST-NO 3 Pole 4 kW
Product details
| Load Current Inductive | 9A |
| Relay Mounting | DIN Rail, Panel |
| Operating Voltage | 690VAC |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Switching Power AC3 | 4kW |
| Switching Current AC1 | 20A |
| Coil Voltage VAC Nom | 24V |
| Coil Voltage VDC Nom | - |
| Switching Power AC1 | - |
| Load Current Resistive | 20A |
| Switching Current AC3 | 9A |
| Product Range | TeSys K Series |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | LC2K0910B7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $153.88
-70%$153.88
$46.16Schneider Electric LC2K0910B7 Contactor 9 A DIN Rail Panel 690 VAC 3PST-NO 3 Pole 4 kW
Product details
| Load Current Inductive | 9A |
| Relay Mounting | DIN Rail, Panel |
| Operating Voltage | 690VAC |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Switching Power AC3 | 4kW |
| Switching Current AC1 | 20A |
| Coil Voltage VAC Nom | 24V |
| Coil Voltage VDC Nom | - |
| Switching Power AC1 | - |
| Load Current Resistive | 20A |
| Switching Current AC3 | 9A |
| Product Range | TeSys K Series |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | LC2K0910B7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Load Current Inductive | 9A |
| Relay Mounting | DIN Rail, Panel |
| Operating Voltage | 690VAC |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Switching Power AC3 | 4kW |
| Switching Current AC1 | 20A |
| Coil Voltage VAC Nom | 24V |
| Coil Voltage VDC Nom | - |
| Switching Power AC1 | - |
| Load Current Resistive | 20A |
| Switching Current AC3 | 9A |
| Product Range | TeSys K Series |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | LC2K0910B7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











