
SCHNEIDER ELECTRIC LP1K0910BD3 Contactor, 690 VAC, 3 Pole, 3PST-NO, DIN Rail, 20 A
Product details
| Operating Voltage | 690VAC |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Relay Mounting | DIN Rail |
| Switching Current AC1 | 20A |
| Coil Voltage VAC Nom | - |
| Coil Voltage VDC Nom | 24V |
| Switching Power AC1 | - |
| Load Current Inductive | 9A |
| Load Current Resistive | 20A |
| Switching Power AC3 | 4kW |
| Switching Current AC3 | 9A |
| Product Range | TeSys K Series |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | LP1K0910BD3 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $85.10
-70%$85.10
$25.53SCHNEIDER ELECTRIC LP1K0910BD3 Contactor, 690 VAC, 3 Pole, 3PST-NO, DIN Rail, 20 A
Product details
| Operating Voltage | 690VAC |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Relay Mounting | DIN Rail |
| Switching Current AC1 | 20A |
| Coil Voltage VAC Nom | - |
| Coil Voltage VDC Nom | 24V |
| Switching Power AC1 | - |
| Load Current Inductive | 9A |
| Load Current Resistive | 20A |
| Switching Power AC3 | 4kW |
| Switching Current AC3 | 9A |
| Product Range | TeSys K Series |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | LP1K0910BD3 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Operating Voltage | 690VAC |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Relay Mounting | DIN Rail |
| Switching Current AC1 | 20A |
| Coil Voltage VAC Nom | - |
| Coil Voltage VDC Nom | 24V |
| Switching Power AC1 | - |
| Load Current Inductive | 9A |
| Load Current Resistive | 20A |
| Switching Power AC3 | 4kW |
| Switching Current AC3 | 9A |
| Product Range | TeSys K Series |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | LP1K0910BD3 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











