
SCHNEIDER ELECTRIC RE17RMMW TIMER, DELAY, 10 FUNCTION, 12-240VAC/DC
Product details
| Product Range | RE17 Series |
| Timer Functions | Multifunction |
| Time Min | 1s |
| Time Max | 100h |
| No. of Timing Ranges | 7Ranges |
| Timer Output | 1 Changeover Relay |
| Supply Voltage Max | 240V |
| Current Rating Nom | 8A |
| Connection / Termination | Screw Terminals |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | RE17RMMW |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Operating Instructions EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $122.52
-70%$122.52
$36.76SCHNEIDER ELECTRIC RE17RMMW TIMER, DELAY, 10 FUNCTION, 12-240VAC/DC
Product details
| Product Range | RE17 Series |
| Timer Functions | Multifunction |
| Time Min | 1s |
| Time Max | 100h |
| No. of Timing Ranges | 7Ranges |
| Timer Output | 1 Changeover Relay |
| Supply Voltage Max | 240V |
| Current Rating Nom | 8A |
| Connection / Termination | Screw Terminals |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | RE17RMMW |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Operating Instructions EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | RE17 Series |
| Timer Functions | Multifunction |
| Time Min | 1s |
| Time Max | 100h |
| No. of Timing Ranges | 7Ranges |
| Timer Output | 1 Changeover Relay |
| Supply Voltage Max | 240V |
| Current Rating Nom | 8A |
| Connection / Termination | Screw Terminals |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | RE17RMMW |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Operating Instructions EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











