
SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE LC1D09V7 Contactor, TeSys D Series, 400 VAC, 3 Pole, DPDT, DIN Rail, 20 A, 400 V
SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE LC1D09V7 Contactor, TeSys D Series, 400 VAC, 3 Pole, DPDT, DIN Rail, 20 A, 400 V
- Motor control resistive load contactor application
- 0.2W AC-3, 1.56W AC-1 Power dissipation
Applications
Industrial, Power Management, Automation & Process Control, Motor Drive & Control
Product details
| Relay Mounting | DIN Rail |
| Coil Voltage VDC Nom | - |
| Switching Current AC1 | 20A |
| Load Current Resistive | 25A |
| Product Range | TeSys D Series |
| Switching Current AC3 | 9A |
| Coil Voltage VAC Nom | 400V |
| Operating Voltage | 400VAC |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Load Current Inductive | 9A |
| Contact Configuration | DPDT |
| Switching Power AC3 | 4kW |
| Switching Power AC1 | 1hp |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE |
| Part Number | LC1D09V7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE LC1D09V7 Contactor, TeSys D Series, 400 VAC, 3 Pole, DPDT, DIN Rail, 20 A, 400 V
- Motor control resistive load contactor application
- 0.2W AC-3, 1.56W AC-1 Power dissipation
Applications
Industrial, Power Management, Automation & Process Control, Motor Drive & Control
Product details
| Relay Mounting | DIN Rail |
| Coil Voltage VDC Nom | - |
| Switching Current AC1 | 20A |
| Load Current Resistive | 25A |
| Product Range | TeSys D Series |
| Switching Current AC3 | 9A |
| Coil Voltage VAC Nom | 400V |
| Operating Voltage | 400VAC |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Load Current Inductive | 9A |
| Contact Configuration | DPDT |
| Switching Power AC3 | 4kW |
| Switching Power AC1 | 1hp |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE |
| Part Number | LC1D09V7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Motor control resistive load contactor application
- 0.2W AC-3, 1.56W AC-1 Power dissipation
Applications
Industrial, Power Management, Automation & Process Control, Motor Drive & Control
Product details
| Relay Mounting | DIN Rail |
| Coil Voltage VDC Nom | - |
| Switching Current AC1 | 20A |
| Load Current Resistive | 25A |
| Product Range | TeSys D Series |
| Switching Current AC3 | 9A |
| Coil Voltage VAC Nom | 400V |
| Operating Voltage | 400VAC |
| No. of Poles | 3 Pole |
| Load Current Inductive | 9A |
| Contact Configuration | DPDT |
| Switching Power AC3 | 4kW |
| Switching Power AC1 | 1hp |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE |
| Part Number | LC1D09V7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











