SCHRACK - TE CONNECTIVITY PT571024 Power Relay, 4PDT, 24 VDC, 6 A, PT Series, Through Hole, Non Latching
SCHRACK - TE CONNECTIVITY PT571024 Power Relay, 4PDT, 24 VDC, 6 A, PT Series, Through Hole, Non Latching
- Mechanical indicator
- Manual test tab
- White marking tabs
- -40 to 70�C Operating temperature range
Applications
Automation & Process Control
Product details
| Contact Material | Silver Nickel |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 777ohm |
| Product Range | PT Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 6A |
| Approvals & Standards | UL, VDE |
| Contact Voltage VAC | 240VAC |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Configuration | 4PDT |
| Contact Voltage VDC | - |
Other details
| Brand | SCHRACK - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | PT571024 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
SCHRACK - TE CONNECTIVITY PT571024 Power Relay, 4PDT, 24 VDC, 6 A, PT Series, Through Hole, Non Latching
- Mechanical indicator
- Manual test tab
- White marking tabs
- -40 to 70�C Operating temperature range
Applications
Automation & Process Control
Product details
| Contact Material | Silver Nickel |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 777ohm |
| Product Range | PT Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 6A |
| Approvals & Standards | UL, VDE |
| Contact Voltage VAC | 240VAC |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Configuration | 4PDT |
| Contact Voltage VDC | - |
Other details
| Brand | SCHRACK - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | PT571024 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Mechanical indicator
- Manual test tab
- White marking tabs
- -40 to 70�C Operating temperature range
Applications
Automation & Process Control
Product details
| Contact Material | Silver Nickel |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 777ohm |
| Product Range | PT Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 6A |
| Approvals & Standards | UL, VDE |
| Contact Voltage VAC | 240VAC |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Configuration | 4PDT |
| Contact Voltage VDC | - |
Other details
| Brand | SCHRACK - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | PT571024 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











