SENSATA/CRYDOM EL240A10-05 Solid State Relay 10 A 280 VAC Panel Quick Connect Zero Crossing
HomeStore
This is a Solid State Relay, 10 A, 280 VAC, Panel, Quick Connect, Zero Crossing product from SENSATA/CRYDOM with the model number EL240A10-05
Product details
Contact Configuration -
Load Current 10A
Operating Voltage Max 280VAC
Relay Mounting Panel
Relay Terminals Quick Connect
Switching Mode Zero Crossing
Operating Voltage Min 24VAC
Control Voltage Min 4VDC
Control Voltage Max 8VDC
Product Range EL Series
Other details
Brand SENSATA/CRYDOM
Part Number EL240A10-05
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Contact Configuration -
Load Current 10A
Operating Voltage Max 280VAC
Relay Mounting Panel
Relay Terminals Quick Connect
Switching Mode Zero Crossing
Operating Voltage Min 24VAC
Control Voltage Min 4VDC
Control Voltage Max 8VDC
Product Range EL Series
Other details
Brand SENSATA/CRYDOM
Part Number EL240A10-05
Description
Load Current 10A
Operating Voltage Max 280VAC
Operating Voltage Min 24VAC
Control Voltage Min 4VDC
Control Voltage Max 8VDC
Part Number EL240A10-05
SENSATA/CRYDOM EL240A10-05 Solid State Relay 10 A 280 VAC Panel Quick Connect Zero Crossing | Tanotis