TDK-LAMBDA CCG30-48-12D Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, 4:1, 30 W, 2 Output, 12 V, 1.25 A
HomeStore
Warnings
Product details
Power Supply Applications: ITE
Input Ratio: 4:1
Output Power Max: 30W
No. of Outputs: 2 Output
Output Voltage - Output 1: 12V
Output Current - Output 1: 1.25A
Output Voltage - Output 2: -12V
Output Current - Output 2: 1.25A
Output Regulation: -
Isolation Voltage: 1.5kV
DC / DC Converter Type: DIP
Input Voltage DC Nom: 48V
DC / DC Converter Output Type: Fixed
Width: 25.4mm
Height: 9.9mm
Depth: 25.4mm
Input Voltage DC Min: 18V
Input Voltage DC Max: 76V
Product Range: CCG Series
Other details
Brand TDK-LAMBDA
Part Number CCG30-48-12D
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Warnings
Product details
Power Supply Applications: ITE
Input Ratio: 4:1
Output Power Max: 30W
No. of Outputs: 2 Output
Output Voltage - Output 1: 12V
Output Regulation: -
Isolation Voltage: 1.5kV
DC / DC Converter Type: DIP
Input Voltage DC Nom: 48V
Width: 25.4mm
Height: 9.9mm
Depth: 25.4mm
Input Voltage DC Min: 18V
Input Voltage DC Max: 76V
Product Range: CCG Series
Other details
Brand TDK-LAMBDA
Part Number CCG30-48-12D
Description
Output Power Max: 30W
Output Voltage - Output 1: 12V
Isolation Voltage: 1.5kV
Input Voltage DC Nom: 48V
Width: 25.4mm
Height: 9.9mm
Depth: 25.4mm
Input Voltage DC Min: 18V
Input Voltage DC Max: 76V
Part Number CCG30-48-12D
TDK-LAMBDA CCG30-48-12D Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, 4:1, 30 W, 2 Output, 12 V, 1.25 A | Tanotis