
Telemecanique Sensors XCKD2145P16 Limit Switch Roller Lever 1NO / 1NC 10 A 240 V 0.1 N
Product details
| Limit Switch Actuator | Roller Lever |
| Contact Configuration | 1NO / 1NC |
| Contact Current AC Max | 10A |
| Contact Voltage AC Max | 240V |
| Operating Force Max | 0.1N |
| Product Range | - |
| Contact Current DC Max | 10A |
| Contact Voltage DC Max | 250V |
Other details
| Brand | TELEMECANIQUE SENSORS |
| Part Number | XCKD2145P16 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Safety Data Sheet B EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $73.32
-70%$73.32
$22.00Telemecanique Sensors XCKD2145P16 Limit Switch Roller Lever 1NO / 1NC 10 A 240 V 0.1 N
Product details
| Limit Switch Actuator | Roller Lever |
| Contact Configuration | 1NO / 1NC |
| Contact Current AC Max | 10A |
| Contact Voltage AC Max | 240V |
| Operating Force Max | 0.1N |
| Product Range | - |
| Contact Current DC Max | 10A |
| Contact Voltage DC Max | 250V |
Other details
| Brand | TELEMECANIQUE SENSORS |
| Part Number | XCKD2145P16 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Safety Data Sheet B EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Limit Switch Actuator | Roller Lever |
| Contact Configuration | 1NO / 1NC |
| Contact Current AC Max | 10A |
| Contact Voltage AC Max | 240V |
| Operating Force Max | 0.1N |
| Product Range | - |
| Contact Current DC Max | 10A |
| Contact Voltage DC Max | 250V |
Other details
| Brand | TELEMECANIQUE SENSORS |
| Part Number | XCKD2145P16 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Safety Data Sheet B EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











