
Telemecanique Sensors XCSP3918P20 Limit Switch Roller Lever DPST-NC SPST-NO 1.5 A 240 V 0.1 N-m Preventa XCS Series
Telemecanique Sensors XCSP3918P20 Limit Switch Roller Lever DPST-NC SPST-NO 1.5 A 240 V 0.1 N-m Preventa XCS Series
Product details
| Limit Switch Actuator | Roller Lever |
| Contact Configuration | DPST-NC, SPST-NO |
| Contact Current AC Max | 1.5A |
| Contact Voltage AC Max | 240V |
| Operating Force Max | 0.1N-m |
| Product Range | Preventa XCS Series |
| Contact Current DC Max | 100mA |
| Contact Voltage DC Max | 250V |
Other details
| Brand | TELEMECANIQUE SENSORS |
| Part Number | XCSP3918P20 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
More Images

Telemecanique Sensors XCSP3918P20 Limit Switch Roller Lever DPST-NC SPST-NO 1.5 A 240 V 0.1 N-m Preventa XCS Series
Product details
| Limit Switch Actuator | Roller Lever |
| Contact Configuration | DPST-NC, SPST-NO |
| Contact Current AC Max | 1.5A |
| Contact Voltage AC Max | 240V |
| Operating Force Max | 0.1N-m |
| Product Range | Preventa XCS Series |
| Contact Current DC Max | 100mA |
| Contact Voltage DC Max | 250V |
Other details
| Brand | TELEMECANIQUE SENSORS |
| Part Number | XCSP3918P20 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Limit Switch Actuator | Roller Lever |
| Contact Configuration | DPST-NC, SPST-NO |
| Contact Current AC Max | 1.5A |
| Contact Voltage AC Max | 240V |
| Operating Force Max | 0.1N-m |
| Product Range | Preventa XCS Series |
| Contact Current DC Max | 100mA |
| Contact Voltage DC Max | 250V |
Other details
| Brand | TELEMECANIQUE SENSORS |
| Part Number | XCSP3918P20 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.









