
TENMA 76-1462 Binding Post, 36 A, 500 V, Nickel Plated Contacts, Brass, Green
Product details
| Product Range | - |
| Current Rating | 36A |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Plating | Nickel Plated Contacts |
| Contact Material | Brass |
| Connector Colour | Green |
| Connector Mounting | Panel Mount |
Other details
| Brand | TENMA |
| Part Number | 76-1462 |
| Quantity | Each |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $4.43
-70%$4.43
$1.33TENMA 76-1462 Binding Post, 36 A, 500 V, Nickel Plated Contacts, Brass, Green
Product details
| Product Range | - |
| Current Rating | 36A |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Plating | Nickel Plated Contacts |
| Contact Material | Brass |
| Connector Colour | Green |
| Connector Mounting | Panel Mount |
Other details
| Brand | TENMA |
| Part Number | 76-1462 |
| Quantity | Each |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | - |
| Current Rating | 36A |
| Voltage Rating | 500V |
| Contact Plating | Nickel Plated Contacts |
| Contact Material | Brass |
| Connector Colour | Green |
| Connector Mounting | Panel Mount |
Other details
| Brand | TENMA |
| Part Number | 76-1462 |
| Quantity | Each |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.



